Dostęp do kursów - zaloguj się TUTAJ
Logo

Jak podnieść swoją energię na wiosnę?

Zestaw wskazówek na nowy sezon

21 marca 2024

Element

Gdy tylko zaczynają kwitnąć pierwsze kwiaty i przyjemne ciepło otula nas po zimowych miesiącach, naturalnie zaczynamy myśleć o zmianach na lepsze w naszym życiu. Tak jak robimy wiosenne porządki w naszych domach, tak samo możemy „odświeżyć” nasze nawyki – to idealny czas, aby zastanowić się nad sobą i zrobić mały reset.

Czy chcesz poprawić swoje fizyczne zdrowie, dobre samopoczucie, a może po prostu czuć się bardziej produktywna i pełna energii? Wiosenny przegląd nawyków to coś, co może Ci pomóc zainicjować Twoje cele i sprawić, że będziesz czuć się najlepiej jak tylko możesz.

Wiosna to nowy początek – pora roku, w której dobrze jest “wstawać wraz ze słońcem” i udawać się na “żwawe spacery”. 

Odżywianie dla zdrowia, Paul Pitchford

Regulowanie rytmu dobowego

Wiosna to dobry czas, żeby wrócić (lub zacząć) do regulowania swojego rytmu dobowego z pomocą słonecznego światła. Wyjdź na poranny spacer (do godziny 10), bez okularów słonecznych, starając się łapać promienie słoneczne. Nie odpuszczaj w pochmurne dni, a wręcz postaraj się spędzić na zewnątrz więcej czasu. 

Ekspozycja na poranne światło słoneczne daje sygnał do naszego organizmu, że pora się obudzić oraz ułatwia wstawanie wypoczętym. 

Poruszenie energii poprzez ruch

Taki poranny spacer załatwi także poranne kroki, warto go zrobić w szybszym tempie, aby lekko przyspieszyć tętno. 

Inne aktywności, które warto wypróbować wiosną, to joga, szczególnie pozycje stojące, tai-chi czy qi-gong. To praktyki skupione nie tylko na ruchu, ale także duchowym aspekcie dbania o naszą wewnętrzną energię. 

Odżywianie na wiosnę – jedz lżej i świeżo!

W czasie wiosny naturalnie jemy mniej – nie przypadkiem wiosna to czas postu w kulturze chrześcijańskiej – jest to dobry czas na oczyszczenie organizmu z zimowych nadmiarów. W Medycynie Chińskiej wiosna to czas wątroby i pęcherzyka żółciowego, a lżejsze i prostsze jedzenie odciąży te narządy trawienne. 

  • Włączaj do diety młode rośliny (np. młodą marchew, buraczki), świeżą zieleninę, kiełki – szukaj w warzywniaku tego, co zielone 💚
  • Wiosna to dobry czas na większą ilość surowego jedzenia, czyli wracamy do surówek, sałatek, zielonych soków. 
  • Korzystaj z przypraw o ostrym smaku, np. bazylii, nasion kopru włoskiego, majeranku, rozmarynu, kminku, liści laurowych, mięty. Tradycyjnie ostre smaki to także surowe cebula i czosnek, imbir, chrzan. 
  • Wątrobę harmonizuje także smak słodki, jednak nie chodzi o słodycze, a produkty zbożowe (np. ryż, orkisz, grykę), strączki, warzywa i owoce. To dobry czas na bowle- możesz przygotować pyszną “miskę mocy” na bazie ryżu, z ugotowanym na parze brokułem, kiełkami, świeżymi listkami mięty i fasolką mung. 
  • Warto zwrócić uwagę także na gorzkie produkty, szczególnie sezonowe, np. rzodkiewki, szparagi, liście mniszka lekarskiego. Inne gorzkie produkty do wiosennych dań to np. grejpfruty, sałata rzymska, quinoa.
  • Włącz do diety produkty odtruwające wątrobę, np. fasolkę mung i jej kiełki, seler naciowy, wodorosty, sałatę, ogórki, rukiew wodną, tofu. 
  • Odnowę wątrobu najlepiej wspierają produkty zielone, takie jak młody jęczmień, algi, pietruszka, kapusta włoska, jarmuż. 
  • Gotuj krócej, ale w wyższej temperaturze lub gotuj na parze, ewentualnie możesz krótko obsmażyć warzywa lub lekko je poddusić. Krótka obróbka termiczna młodych warzyw pozwala zachować więcej wartości odżywczych. 

Ekspansywna, wznosząca jakość pokarmów o smaku słodkim i ostrym jest zalecana przez klasyków jako sposób tworzenia wewnętrznego klimatu wewnątrz organizmu. W tym celu można użyć niewielkiej ilości skoncentrowanej substancji słodzącej w połączeniu z ostrymi ziołami, na przykład naparu z mięty z miodem. 

Odżywianie dla zdrowia, Paul Pitchford

Powyższe wskazówki dietetyczne są oparte na zaleceniach Medycyny Chińskiej. Jeżeli czujesz potrzebę gruntownego oczyszczenia organizmu na wiosnę, warto rozważyć dietę oczyszczającą. Ułożoną dietę na 12 dni oczyszczania, wraz z listą zakupów i wskazówkami, jak prawidłowo gotować, znajdziesz w programach oczyszczających Karoliny Góralskiej, fitoterapeutki i specjalistki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. 

A jeśli nie jesteś gotowa na detoks, warto rozważyć odstawienie na tydzień lub dwa kawy, cukru, alkoholu i innych używek i skupienie się na zielonych dodatkach na talerzu. 

Porządki także na zewnątrz

Nie tylko w naszym ciele, ale także w otoczeniu warto wprowadzić więcej porządku. Stosując metodę małych kroków, wyznacz sobie jedno lub dwa miejsca, które szczególnie potrzebują przeglądu, może to szuflada w biurku lub szafka z przyprawami? 

A Ty? Masz swoje sprawdzone sposoby na podniesienie wiosennej energii?

CYKLICZNOŚĆ MEDYCYNA CHIŃSKA ODŻYWIANIE WIOSNA

Zobacz podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *